Kanapé és kényelem

Létezik-e egyáltalán kényelmes kanapé?

 

Valószínűleg mindenkinek ismerős a helyzet, hogy a kanapén ülve egy idő után zsibbadni kezd itt-ott, nem találja a megfelelő pozíciót, fészkelődik, keresi a jó testhelyzetet, de valahogy nem sikerül megtalálni. Aztán feladja.

Magam is nagyon sokszor jártam így különböző kanapékon, ismerőseim, rokonaim, barátaim otthonában, és egy idő után bizony feltettem magamnak a kérdést, hogy létezik-e egyáltalán olyan kanapé, ami valóban kényelmes, vagy mindegyik csak ideig-óráig alkalmas ülésre, ledőlésre?

 

Nem mindegy, milyen az a kanapé

 

Közelebbről megvizsgálva a kérdést arra a következtetésre jutottam, hogy nagyon sokan nem különösebben fordítanak figyelmet arra, hogy milyen minőségű kanapét vásárolnak. Legtöbbször két tényező szokott meghatározó lenni. Az egyik az, hogy néz ki a kanapé, és mennyire fog jól mutatni a nappaliban, a másik pedig az, hogy mennyibe kerül. A legtöbb ember igyekszik a legjobb ár-érték arányú kanapét megtalálni, ami teljesen érthető, azonban ha az olcsóság az egyik fő szempont, akkor nem biztos, hogy meg fogjuk találni azt, ami ideális számunkra.

Mint minden téren, a kanapék terén is igaz, hogy a minőség nem feltétlenül olcsó. Lehet, hogy elsőre túlzásnak tűnik egy nagyobb összeget kiadni a kanapéra, de gondoljunk bele, hogy ha minőségi darabot választunk, azt milyen hosszú ideig tudjuk használni!

 

Mire figyeljünk vásárláskor?

 

Amikor elsődleges szempont, hogy a kanapé kényelmes legyen, fontos megnézni a párnázottságot, illetve a huzat alapanyagát is. Nagyon sokszor a huzat a probléma, mert rossz minőségű, műszálas és kellemetlen hozzáérni. Az is gyakori, hogy nagyon érdes, ezért fedetlen bőrrel kellemetlen a kanapén ülni. A huzattal általában csak esztétikai szempontból szoktak foglalkozni, pedig igenis van szerepe a kényelemben is.

A párnázottsággal kapcsolatban azt is meg kell nézni, hogy mivel van a kanapé kipárnázva, mert van, ami elsőre jónak tűnik, de aztán rövid idő alatt szétüli az ember a bélést, és kényelmetlenné válik.

Ha nem szép a kanapé huzata

 

Nagyon gyakori, ugyanakkor rendkívül zavaró probléma, hogy kiválasztunk egy nagyon jól mutató, szép kanapét a bútoráruházban, megvesszük, hazavisszük, tökéletes, de egy idő után a huzattal problémák adódnak. Foszlani kezd, kifakul a színe itt-ott, elszakad, kikopik. Mindez persze rendkívül rontja a kanapé esztétikai értékét, és egy idő után olyannyira zavaró lehet hogy úgy döntünk, lecseréljük a kanapénkat, mert annak ellenére hogy valaha szép volt, most már inkább egy szégyenfoltja a nappalinak.

 

Mit lehet ez ellen tenni?

 

A kanapé huzatjának hibái több küldő tényezőn is múlhatnak. Sokszor probléma a nem éppen rendeltetésszerű használat. A normál, hétköznapi használatot egy jó minőségű kanapénak bírnia kellene éveken át, azonban a fokozott igénybevétel már lehet, hogy problémát okoz a számára. Gondolunk itt például arra, amikor kisgyerekes családoknál a gyerekek ugrálnak rajta, firkálják, beleakad a játék itt-ott stb. Ezek óhatatlanul sérüléseket okoznak a jobb minőségű kanapékon is. Ebben az esetben érdemes megfontolni, hogy valamilyen védőhuzatot használjunk, vagy takarjuk le egy mutatós pokróccal a kanapét.

 

 

Hogyan tisztítjuk?

 

A kanapéhuzat állapotának megóvása érdekében arra is érdemes figyelni, hogy mivel tisztítjuk. Vannak olyan anyagok, például a bőr, ami kifejezetten rosszul reagál a vízre, mert beleivódik, aztán kirepedezik, töredezik, ezért nem javasolt használni.

Mindig utána kell nézni annak, hogy az adott anyag hogyan tisztítható, illetve a kanapék használati utasításaiban is többnyire benne van a tisztítás módja. Ettől nem érdemes eltérni, mert kellemetlen megle